SÛFİSİN UZUN METRAJ SİNEMA FİLMİ SENARYO YARIŞMASI

Hz. Mevlâna, Mevlevîlik ve Tasavvufla ilgili etkinliklerin yıl içine yayılması bağlamında 10-17 Aralık tarihlerinde Hz. Mevlâna’yı Anma Törenleri (Şeb-i Arûs), 22-30 Eylül tarihlerinde Mevlâna’yı Doğum Yıldönümünde Anma Etkinlikleri ve Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali yanında 03-05 Mayıs tarihleri arasında Hz. Mevlâna ve Ailesi’nin Konya’yı Teşriflerinin Yıldönümünde çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz.

2018 yılında ilk defa gerçekleştirdiğimiz ve insanımıza, şehrimize, kültür ve turizmimize yeni bir açılım kazandıracağını ümit ederek başlattığımız SÛFİSİN SÛFİ SİNEMA GÜNLERİ programları ile 03-05 Mayıs’da yapılan Hz. Mevlâna ve Ailesinin Konya’yı Teşrifleri Yıldönümü Anma törenleri daha da zenginleştirilmiştir.

Bu kapsamda 20 Ocak 2021 - 25 Nisan 2021 tarihleri arasında Sûfisin 2. Uzun Metraj Sinema Filmi Senaryo Yarışması düzenlemekteyiz. Sinemanın başlangıç noktası olan filmin içeriğini oluşturan fikir, bizim festivalimizin ana omurgasını oluşturmaktadır. Festivalimizin ismini taşıyan sûfi sinema film içeriklerinin, fikri belli bir bakış açısına göre senaryolaştıran sinema emektarlarının bu yıldan itibaren desteklenmesi amaçlanmaktadır. En iyi yönetmenin, en iyi yapımcının, en iyi görüntü yönetmenin seçildiği festivallerden farklı olarak senaristin bakış açısını ödüllendirme yoluna gitmekteyiz ve özellikle teknolojik gelişmelerin çağ atladığı günümüzde asıl değerin öz ve anlam olduğunu tüm dünyaya anlatma çabası ile Sûfisin Uzun Metraj Sinema Filmi Senaryo Yarışması’nı bugün başlatıyoruz.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen Sûfisin Uzun Metraj Sinema Film Senaryo Yarışması’na yarışma şartnamesinde yer alan, İslâm İrfanı ve Tasavvuf’un özünü anlatan senaryolar bu yarışmaya başvurabilecektir.

Sûfisin Uzun Metraj Sinema Film Senaryo Yarışması’na katılacak senaryolar jüri tarafından değerlendirilerek uygun görülen senariste 30.000 Türk Lirası Teşvik ödülü verilecektir.

Yarışma şartnamesi için lütfen tıklayınız.